Kas ir augstas starojuma devas brahiterapija (HDR) un kur to lieto?
Augstas starojuma devas brahiterapija ir ārstēšanas metode, ar kuras palīdzību audzējam tiek piegādāta starojuma deva, ievietojot radioaktīvos avotus tieši audzēja audos vai blakus tiem. Tā kā starojuma avots ir ļoti tuvu audzējam, terapeitiskais starojums var tieši ietekmēt audzēju, vienlaikus minimāli ietekmējot veselos audus. Brahiterapiju var pielietot, izmantojot zemas (LDR) vai augstas (HDR) starojuma devas, atkarībā no tā, cik ilgi radioaktīvie avoti paliek ievietoti ķermenī. HDR brahiterapijas laikā audzēja iekšpusē uz dažām minūtēm īslaicīgi tiek ievietots viens radioaktīvais avots, pēc tam to izņem. Avots pārvietojas pa mazu katetru ķermeņa iekšpusē, ko kontrolē ierīce. Audzējus var ārstēt ar ļoti lielām lokālā starojuma devām, vienlaikus ievērojami samazinot devas apkārtējiem veselajiem audiem.
Brahiterapiju pielieto, lai ārstētu dažādus audzēja veidus - ginekoloģiskos (dzemdes, dzemdes kakla, maksts), prostatas vēzi, krūts vēzi un citus vēža veidus. Brahiterapiju dažādās situācijās var izmantot atšķirīgi - kā vienīgo terapiju vai kombinācijā ar ārējo staru staru terapiju, vai pēc operācijas.
Kā tiek organizēta augstas starojuma devas brahiterapijas procedūra?
Jums ir jāpiesakās uz konsultāciju pie mūsu staru terapeita Dr. Māra Mežecka, aizpildot pieteikuma formu un augšupielādējot savus medicīniskos datus failu apmaiņas serverī. Ja nepieciešams, mēs palīdzēsim augšupielādēt Jūsu medicīniskos datus. Mēs varam palīdzēt jums pieprasīt savus medicīniskos datus arī no ārstniecības iestādes, kurā tika veikta izmeklēšana.
Mūsu staru terapeits Dr.Maris Mežeckis pārskatīs Jūsu medicīniskos datus un organizēs video konsultācijas (tiešsaistē) vai klātienē.
Konsultācijas laikā tiek pārskatītas visas iespējamās ārstēšanas metodes. Ja augstas starojuma devas brahiterapija tiks izskatīta kā vispiemērotākā ārstēšanas metode un, ja Jūs to akceptējat kā alternatīvu, kuru vēlaties saņemt, mēs nosūtām Jūsu informāciju klīnikai, kurā tiek veikta ārstēšana, lai sāktu sagatavošanos terapijai. Ja HDR brahiterapija nav vispiemērotākā ārstēšanas metode, mēs ieteiksim citu risinājumu un organizēsim turpmākas konsultācijas un ārstēšanu tur, kur to iespējams veikt.
Katetri tiek ievietoti ķermenī un tiek veiktas datortomogrāfijas izmeklējums, kā arī bieži tiek veikts jauns magnētiskās rezonanses izmeklējums, lai nodrošinātu precīzas audzēja un katetra atrašanās vietas atbilstību.
Mērķa apjomu (audzēju) un riska orgānus apraksta staru terapeits, ārstēšanas plānu sagatavo medicīniskais fiziķis un ārstēšanu var uzsākt.
Lietas, kas jums jāzina par augstas starojuma devas brahiterapiju:
invazīvajām procedūrām tiek piemērota anestēzija - procedūras laikā pacients nejūt sāpes;
pēc augstas starojuma devas brahiterapijas procedūras pacients nav radioaktīvs;
Jums var lūgt neilgi pēc procedūras uzkavēties klīnikā.