Kas ir robotizētā radioķirurģija un kur tā tiek izmantota?
Stereotaktiskā robotizētā radioķirurģija ir neinvazīva ļaundabīgu un labdabīgu audzēju un dažu citu slimību ārstēšanas metode. Ārstēšana tiek veikta ar jaunāko un īpaši šim nolūkam paredzēto robotizēto radioķirurģijas sistēmu - Cyberknife M6. Mazais lineārais paātrinātājs rada augstas enerģijas fotonu starus (līdzīgus rentgena stariem), lai veiktu ārstēšanu ar ļoti augstu precizitāti. To pielieto audzēju ārstēšanai visā ķermenī, ieskaitot prostatas, plaušu, smadzeņu, mugurkaula, galvas un kakla, aknu, aizkuņģa dziedzera un nieru vēzi. Tā ir viena no radikālajām ārstēšanas metodēm, kas bieži var būt alternatīva ķirurģijai.
Robots Cyberknife pārvietojas ap pacientu, tuvojoties audzējam no tūkstošiem unikālu leņķu, ievērojami paplašinot iespējamās pozīcijas, lai koncentrētu starojumu uz audzēju, vienlaikus samazinot devu apkārtējiem veseliem audiem.
CyberKnife procedūras parasti tiek veiktas no 1 līdz 5 sesijām.
Kā tiek organizēta robotizēta radioķirurģijas procedūra?
Jums ir jāpiesakās uz konsultāciju pie staru terapeita Dr. Māra Mežecka, aizpildot pieteikuma formu un augšupielādējot savus medicīniskos datus failu apmaiņas serverī.
Ja nepieciešams, mēs palīdzēsim augšupielādēt jūsu medicīniskos datus. Mēs varam palīdzēt Jums pieprasīt savus medicīniskos datus arī no ārstniecības iestādes, kurā tika veikta izmeklēšana.
Staru terapeits pārskatīs Jūsu medicīniskos datus un organizēs video konsultācijas (tiešsaistē) vai klātienē. Konsultācijas laikā tiek pārskatītas visas iespējamās ārstēšanas alternatīvas. Ja radioķirurģija ir vispiemērotākā ārstēšanas metode un ja Jūs to akceptējat kā alternatīvu, kuru vēlaties saņemt, mēs nosūtām Jūsu informāciju radioķirurģijas centram, kurā tiek veikta ārstēšana, lai sāktu sagatavošanās procesu. Ja radioķirurģija nav vispiemērotākā ārstēšanas metode, mēs ieteiksim citu risinājumu un organizēsim turpmākas konsultācijas un ārstēšanu tur, kur vien to iespējams veikt.
Lai precīzi noteiktu audzēja atrašanās vietu, tiek veikti datortomogrāfijas un bieži vien arī jauni magnētiskās rezonanses izmeklējumi. Ārstēšanas apjomu un riska orgānus apraksta staru terapeits.
Fiziķi sagatavo ārstēšanas plānu, aprēķina ārstēšanas parametrus un pārbauda sastādīto ārstēšanas plānu ar fantomiem.
Kopā ar pacientu tiek pārskatīts ārstēšanas plāns un ārstēšana var tikt uzsākta.
Lietas, kas jāzina par robotizēto radioķirurģiju:
procedūras laikā pacients nejūt sāpes.
procedūra nerada radioaktivitāti ārstēšanas laikā un pēc tās.
parasti pacients pēc procedūras var doties prom no slimnīcas.